Pytyja spod dębów trzech
niedziela, 26 lutego 2012
Współczesne technologie u Nostradamusa

Nostradamus nie zajmował się opisywaniem postępów cywilizacji i nowych technologii, choć swobodnie mógł. Te wzmianki, które pozostawił i w poezji i w prozie precyzyjnie dają opis naszego współczesnego życia i techniki. Jednak mogły być przez całe setki lat przeoczane, gdyż Mistrz z Salon używał znanego wszystkim słownictwa, nie dając żadnych dodatkowych objaśnień. Teraz możemy je odczytać właściwie.
Wiadomo, że wielkie ptaki z jego czterowierszy okazały się samolotami, kruki - hitlerowskimi messerschmittami niosącymi zbiorową śmierć. Pisał też o wielkich wydrążonych kryształowych górach w wielkim mieście, co można obecnie zidentyfikować jako szklano-betonowe drapacze chmur w którejś wielkiej stolicy świata. Jednak statki kosmiczne, stacje orbitalne i satelity właściwie nie istnieją w jego przekazie (choć jest kilka dwuznacznych wyrażeń).
W tekstach prozą są rozsiane od niechcenia, i właściwie nie do zrozumienia przez współczesnych Autorowi czytelników, napomknienia o różnych innych wynalazkach. Wymieniam je pokrótce, bez wyszukiwania w tej chwili odpowiednich zdań w wielostronicowym tekście tłumaczeń, które pracowicie robię. Tym niemniej, jeśli ktoś nie wierzy, mogę każde udowodnić stosownym cytatem, nawet po francusku, rodem z oryginalnego najstarszego wydania tego czy owego tekstu. Są one w większości dostępne w internecie, tak samo w formie dokładnego skanu najstarszych wydań, jak współczesnych translacji.
A zatem, Nostradamus wspomniał o wielu wojennych wynalazkach, czyniących wielką szkodę za jednym razem wielu ludziom, np. jedną armatą/lufą. Mówi o "bombardach i żelaznej broni posyłanych przez okręty" w dalekie kraje. Mówi o ogniu z nieba, czyli bombardowaniach z powietrza. Oraz o gąsienicach pustoszących całe tereny (które, jak się okazało były gąsienicami czołgów w czasie II wojny).
Już tylko wspomnę o wielkich morskich transportowcach, przewożących tłumy ludzi, sprzęt i zapasy. Oraz o żelaznych rybach, czyli łodziach podwodnych, bo to właściwie wszyscy wiedzą.
Co ciekawe wspomina również o sterowaniu pogodą! przez ludzi morskich (Amerykanów), co po francusku brzmi dodatkowo interesująco i a propos, bo: mariners.
To wszystko technika wojenna. Oprócz niej są wzmianki o "tyranizujących ziemię strachem medykach", którzy przeczyszczą (aplikując środki niby-zaradcze) wielkie stolice świata. I o szczepionkach, których oczywiście szczepionkami dosłownie nie nazywa, można się jednak domyślić co ma na myśli, pisząc o "natłuszczaniu masłem" tych, którzy nie chcą być chorzy, co w rezultacie stanie się groźniejsze i roznieci niebezpieczniejszy typ choroby. "To tyle samo naprawi i zadba, co zacznie stawać się coraz gorsze". Gwoli sprawiedliwości dodaje jednak, że będą również "mądrzy lekarze", którzy zrozumieją grozę nadchodzących czasów i sami z siebie zaczną zalecać różne środki lecznicze, aby zabezpieczyć ludzi przed atakiem chorób.
Tutaj także przestrzega kobiety w ciąży, aby chroniły się przed ochroną! przeciw-chorobową (contregarder), dzięki czemu żadna wtedy nie umrze. Mówi także, że przyjdzie pora, gdy dzieci masowo będą się rodziły wyjątkowo słabowite i chore. Podaje nawet dokładny czas, odkąd dokąd, ale trzeba go dopiero rozszyfrować, przełożywszy podane aspekty na nieznany cykl, którym posługiwał się Królewski Lekarz Astrolog.
Hm, inne wynalazki, to "głos" rozchodzący się tak jak "plotka", powszechnie, niosący ważne opinie, w które wszyscy będą wierzyć, czyli - jak już wiemy - radio. Telewizję nazwał "symulacją naoczną" (dissimulation d`oeil) przekazującą (transfer) wieści o epidemiach w różnych miejscach świata.
Wspomniał także o "dziwnych pojazdach", lub też "obcych wozach", w których można zidentyfikować pojazdy samochodowe. Oraz o "napowietrznikach publicznych" (les aeraires publicq.), czyli jakichś pojazdach latających i transportowych jednocześnie. Mają być one napełnione (ludźmi? towarem? nie zdradził) tuż przed wielką wojną, z ramienia "niewidzialnych władców".
Energię jądrową, rozszczepienie atomu, z jej promieniotwórczymi właściwościami opisał przy okazji bomb zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki oraz awarii w Czernobylu, jako "śmierć ukrytą wewnątrz globów/kul", niewidzialną śmierć.
Zapowiedział ponadto "nader długą zimę", zapewne nuklearną, wywołaną świadomie przez pewnego zbrodniarza po wybuchu dokonanym przy pomocy jakiegoś "obiektu".
Jest też wzmianka, którą odczytuję jako opis szczególnego pojazdu, "pojazdu/arki/statku Królewskiego", który posłuży do widzialnego zademonstrowania mocy antygrawitacji/lewitacji. To w przyszłości. Oraz o cudownych światłach widzianych przez kilka dni na niebie gdzieś we Francji, co poczytane zrazu za cud zwiastować będzie wielką epidemię w tamtych rejonach. Czy to będą zjawiska czysto kosmiczne, czy może użycie tajnych urządzeń zmieniających świadomość mas, np. w projekcie Blou Beam, nie wiem. Biorę pod uwagę każdy wariant.
Można znaleźć wzmianki o powstawaniu "lejów/zbiorników/bunkrów" w pewnym momencie, zapewne związanym z kryzysem paliwowym. Oraz o rosnących śmietnikach pełnych zużytych naczyń i statków.

Współczesne nam trendy, mody bywają wymieniane zdawkowo, czasem z przekąsem (Nostradamus był doprawdy bardzo inteligentnym i dowcipnym człowiekiem). Mówi na przykład o zbytnim pośpiechu, "zbytnio śpieszących się", o "żerowiskach" (dosłownie jest to wyraz we francuskim oznaczający pastwisko, łąkę pastwiskową), czyli - jak sądzę - jakichś masowych zlotach i imprezach ludzi szukających "zwyczajowej" rozrywki w jednym miejscu w ciepłym sezonie. Wspomina o mniejszościach ("znikomym ludzie"), buntujących się w obrębie rodzimych społeczeństw, z czego wynikną krwawe rozruchy, długo tłumione i wyciszane, aż w końcu zmierzające do bezpośredniej konfrontacji. Oraz o (tu muszę dosłownie zacytować, bo nadal boki zrywam): "tych, którzy wciąż posiadając formę ludzką będą się uważali, z jakiejś łagodności i przyjaźni, za dzikie bydlęta". Skupią się oni pod sztandarem pokojowym, ale będą prowadzili (uwaga!)śmiertelną wojnę "z ludźmi" oraz tymi, którzy "nie znajdują człowieka w człowieku", lub też "nie traktują człowieka jak człowieka". Hm, mamy opis sprzed 500 lat! walk obrońców zwierząt, ekologów i wegetarian z narodowcami, mięsożercami, rasistami i faszystami!

Nostradamus oczywiście wspominał o zmianach obyczajowości i związanych z tym eksperymentach genetycznych. To także jest rozrzucone w różnych miejscach. Widział rewolucję pod sztandarem Mężycy lub też Sekutnicy (homasse, virago, dosłownie babochłop) realizującą emancypację kobiet. Co ciekawe, wzmiankuje, że "zwycięstwo sekutnicy jest dziełem męskim"...
Zapowiedział gdzieś (mogę odnaleźć dokładne namiary, jeśli tylko ktoś zechce), że Ojciec Liber (Pater Liber), czyli po naszemu Swobodny Ojciec, przyniesie takie same szkody jak Minerwa swoimi wynalazkami (rzymska bogini nauki). Ów tajemniczy Ojciec pojawia się kilka razy tu i ówdzie jako patron zgubnego obyczajowego postępu i rozprzężenia w związkach między kobietami i mężczyznami. W wyniku czego zaczną rodzić się "spłodzeńcy", także tacy klonowani z nasienia ważnych przywódców. Wspomina także o tajemniczej "płci gymnicznej", strzeżonej w jakimś ośrodku oraz o Androgynie płodzonej [sic!] blisko nieba (na orbicie? no, właśnie, może jednak...?). Tu można by spekulować o tajnej hodowli hermafrodytów uskutecznianej przez tajny rząd światowy. Bo mowa jest przy okazji o jakimś porozumieniu, z którego narodzi się wiele potworów.
Jeśli porozumienie, to z kim? Czy z owymi "Bogami, którzy będą tworzyli pozór ludzki i pozwolą ludziom myśleć, że to oni są autorami wielkiego konfliktu", wspomnianymi w Centuriach?...
O takich monstrach, genetycznych mutantach, nie wiadomo czy urodzonych przy użyciu tajnych technologii czy efektów napromieniowania, w Europie (Saksonii, Prowansji, Austrii i Włoszech) nie tylko z ludzi, ale "w łonie krowy", zniekształconych i bardzo szpetnych, "urodzonych z zębami w gardle", istnieją również przepowiednie. Lecz Mistrz dodał przy tym wiele razy na pocieszenie: "do końca kobiety nie zaprzestaną donaszać swych płodów we właściwą przystań".
W tym punkcie należy jeszcze wspomnieć o niuansach mało zrozumiałych, znajdujących się w tekstach prozą i w czterowierszach, sugerujących jednak dość dużo tym osobom, które badają temat nazistowskich tajnych technologii, niemieckiego projektu Lebensborn, przeznaczenia podziemnych obiektów Riese, genetycznych eksperymentów na ludziach nie tylko w obozach koncentracyjnych na terenie Polski i dziwnych opowieści świadków z okresu II wojny światowej (o szarych ludziach, o wielkogłowych posłusznych dzieciach, o wilkołakach).
Prorok z Salon zapowiedział ponadto ataki terrorystyczne, dokonywane w miejscach publicznych przez niewielu (co ciekawe, wzmiankując przy okazji, że będą to nie-ludzie, ludzki pozór), w których zginie wiele osób "gadając", czyli... rozmawiając przez komórkę. Jak już nam wiadomo z co najmniej kilku wielkich zamachów, dokonanych w Stanach i w Europie.
Przepowiada nam w przyszłości szczyt na Malcie, który skończy się wielkim zamachem. Przy czym używa rzadko używanego wyrazu: pikiel, he, możemy w nim pojąć zagadkę: szczyt peak-oil.
Efektem zamachu może być także uderzenie ogniem z nieba w jakieś bodajże hiszpańskie miasto, oraz w ważne gmachy międzynarodowych instytucji w miastach nad wielkimi rzekami.
Co jeszcze?
Nie znalazłam (może jeszcze nie) wypowiedzi na temat ruchu promującego homoseksualizm, innego poza tym zgromadzonym pod sztandarem Swobodnego Ojca. Tu Nostradamus wydaje się być szczególnie delikatny i nie wypowiada się w żaden sposób (a potrafił, potrafił poironizować z nami współczesnymi!). Czemu? Powiem, dlaczego mam nie powiedzieć? Otóż oczekiwanym zbawcą ma się okazać "mąż nie mąż", "mężczyzna nie mężczyzna", "człowieczeństwo z jakiegoś prostodusznego kręgu niebieskiego", "zraniony w udo". Już widzę uśmieszki. Nie, "nie będzie to" homoseksualista, czyli "mężczyzna zniewieściały", bynajmniej (posiłkuję się cytatem). A więc kto?
Może doskonały hermafrodyta, kamień filozoficzny dziejów, doskonała kobieta w doskonałym męskim ciele?
Ciiiicho sza.
Bądźmy delikatni, tak jak był Nostradamus w tym czułym właściwie dla wszystkich względzie...

Poza tym dostajemy informację o badaczach. Dziwnych badaczach. Międzynarodowych, posługujących się wszystkimi językami świata. Często się nad tą zapowiedzią zastanawiam. Bo czasem Nostradamusowi chodzi o urządzenia informatyczne, explorateurs, czy to nie wyszukiwarki internetowe? A czasem o naukowców, wędrujących po świecie i tworzących ponadnarodowe grupy posiadające scalone informacje. Owi badacze przyczynić się mają do ujawnienia "tajemnic Książąt" i odkryją powszechnej opinii wiele zatajonych i niejasnych sekretów ludzi u władzy. Ktoś z nich odkryje coś dla siebie tak bulwersującego i potwornego, że zdradzi tajemnicę wrogom. Mówi o jakichś tajnych eksperymentach badawczych, wdrożonych natychmiast w życie, w okolicach Pirenejów...

Wszystko to jest teraz właściwie w pełni czytelne, zrozumiałe, choć w dużej mierze jeszcze nie spełnione. Ale nigdy nie zostało przez Proroka napisane tak, jak ja to teraz opisuję. Rozproszył wszystkie te informacje w wielu miejscach, tekstach, utworach poetyckich. Ot, rzucał perełki tu, tam, opisując pogodę albo jakieś polityczne perturbacje. Wyłuskuję je dla was, bo wiem, że przedarcie się przez te dziesiątki stron w starofrancuskim stylu jest dla większości niemożliwe. A nawet dla "uczonych w piśmie francuskim" także, bo tu trzeba nie tylko znać język, a jeszcze astrologię i historię, ezoterykę, no, i myśleć, myśleć, myśleć. "Pismo delfickie jest najtrudniejsze do odczytania na tym świecie, a zależy od znajomości samego siebie/wiedzy z samego siebie" - cytuję Mistrza. Badam więc, wdzieram się, zbieram perełki, a wnioski pozostawiam. Może na później, może komuś mądrzejszemu. A może tylko po to, aby się zadziwić, że to wszystko, cała ta wiedza, przed-wiedza była i jest możliwa, prawdziwa i tak wciąż boleśnie, paląco aktualna...
środa, 22 lutego 2012
Nostradamus a przebiegunowanie

Czasem podczytuję sobie różne dyskusje na forum takim i owakim. Na uczestniczenie brak mi wolnego czasu. Choć niekiedy ręka mnie świerzbi, aby coś napisać, bo niestety większość wypowiedzi dotyczących przepowiedni Nostradamusa aż prosi się o jakieś sprostowanie. Dam więc tu kilka zbiorczych uwag, które mi się nasunęły do tej pory.
Pominę już fakt, że wielu zainteresowanych nie ma pojęcia o autentycznym dziele Nostradamusa, gdyż zna jedynie interpretacje i tłumaczenia z drugiej albo i nawet trzeciej ręki, tj. na angielski robione z włoskiego albo niemieckiego, a dopiero z angielskiego na polski. Te tłumaczenia, a najbardziej wyciągane z nich wnioski interpretacyjne, w większości wydają mi się efektem jakiegoś ciemnego spisku przeciw Nostradamusowi, realizowanego konsekwentnie co najmniej od czasów Bismarcka. Nie na darmo tak wiele pisał on w swojej prozie o "oszczercach" i "potwarcach", mając na myśli krytyków jego proroctw, fałszerzy przekazu oraz pseudo-znawców tematu. Ale nie teraz mi o tym.
Otóż spotykam się z przepowiedniami przypisywanymi Nostradamusowi, które mają jakoby dotyczyć wydarzeń w krajach Dalekiego Wschodu. Interpretatorzy szafują tutaj akcją dziejącą się w Pakistanie, Afganistanie, Korei czy w Chinach...
Prostuję. Nie wiem jaki to "Nostradamus" napisał i przepowiedział, nie mam zamiaru walczyć być może z jakimś prorokiem podszywającym się pod nazwisko Mistrza z Salon, ale stwierdzam fakt: Michel Nostre Dame prorokował przede wszystkim dla Europy! Rzadko wzmiankował o Rosji i "chrześcijanach z Azji", już Polska (Pollons, albo pole d`Europe, pole long, biegun Europy, daleki/długi biegun) dość rzadko się u niego pojawia, nieco wzmianek dotyczy Turcji (Bizancjum) i Bliskiego Wschodu bez wymieniania nazw, no, raz padła nazwa Szczęśliwej Arabii, przypisywana Arabii Saudyjskiej oraz "synagoga" na określenie Izraela, pisze o krajach Północnej Afryki, Maroko, Libii, Egipcie. Tam rozciągała się jeszcze niedawno władza Francji, ojczyzny Proroka oraz toczyły walki w czasie II wojny światowej przy udziale armii generała de Gaulle`a, zatem jest to zrozumiałe. Stany Zjednoczone, owszem, występują dość często jako "północno-zachodni kraj", "nowy ląd", "morze", lud zamorski, wielki lud, "morze Oceania" lub rubieże Wysp Brytyjskich. Ale jedynie w jego odniesieniu do Europy i Bliskiego Wschodu. Ameryka Południowa to "ląd hiszpański". Jakoś na żadną wzmiankę o Chinach, Pakistanie, Afganistanie itp. nie trafiłam, jak dotąd, choć może Kraj Kitajski istnieje w jakiś sposób zakamuflowany starodawnym opisem, bez wymieniania nazwy. Owszem, jeden raz w Centuriach wystąpił kraj wschodzącego słońca, przy okazji opisu wybuchu bomby atomowej w dwóch japońskich miastach, kończącego II wojnę światową. I tyle.
Idąc dalej...
W dyskusjach ludzie często ostatnio zastanawiają się i spierają nawet ostro i zjadliwie o to, czy przyjdzie epoka lodowcowa, czy może ocieplenie.
Co na to Nostradamus?
Owszem, w utworach prozą dość często występują opisy wielkich zmian klimatycznych. Jak na razie trudno jest je jednak uszeregować w jakąś spójną chronologię. Mogą zawierać się nawet w dziesiątkach lat, które są jeszcze przed nami na Ziemi. Sądzę, że zrealizują się w XXI wieku. Z pewnością nie zajdą one od razu, w ciągu dajmy na to bieżącego roku! Tym niemniej opiszę je pokrótce.

Otóż w przepowiedniach Mistrza z Salon występują ostre, długie i ogromnie śnieżne zimy, z nagromadzonych w górach śniegów wczesną wiosną zaczną spływać ogromne ilości wody. Generalnie zwraca on wielokrotnie uwagę, że wielkie europejskie rzeki staną się bardzo niebezpieczne i będą wielokrotnie wylewały, nawet małe rzeczułki staną się groźne. Wielu ludzi mieszkających nad rzekami straci dorobek całego życia, dlatego zawczasu warto pomyśleć o przeprowadzce w jakieś nie narażone na zalewy miejsca!
Dodaje przy tym na temat zmian i ludzkiej ingerencji w topografię terenów, uczynioną przemysłem i regulacją rzek: "Wynaleziona nowoczesna topografia będzie ogołoconą przez obfity zalew wód."
Jednak także lata staną się ogromnie upalne. W pewnym momencie tak bardzo, że "będzie się słyszało w samo południe trzaskanie powietrza" i wiele krajów będzie w dosłownym sensie płonęło. Upały z biegiem czasu doprowadzą do tego, że w krajach śródziemnomorskich (Włochy, Grecja, Lazurowe Wybrzeże, Hiszpania, Portugalia) "ani w dzień, ani w nocy ludzie nie będą mogli znaleźć sobie miejsca, aby odpocząć", a "prawie żadna żywa istota nie będzie zdolna przebywać na dworze w obliczu Słońca". Susze doprowadzą do jałowienia i w Hiszpanii przestanie rodzić się jakiekolwiek zboże. "Portugalia będzie zmuszona szukać deszczu głęboko w ziemi, bo nie spadnie tam ani kropla". Deszcz z ziemi to studnia artezyjska, prawda? Także z czasem uschnie, lub z racji zarazy liści i ataku owadów zostanie wycięta w pień większość winnic w Europie. Stan wielkich rzek południowej Europy, takich jak Rodan, obniży się do niebywale niskiego poziomu, "w jakim nigdy nie były".
Oprócz upałów w regionach południowych, w innych pojawią się deszcze tak ulewne, że zamiast użyźniać i pomagać, będą niszczyły to, czego nie zdołał zniszczyć żar z nieba. Pojawi się zaraza roślin, robactwo, węże i komary, utrudniające jeszcze bardziej życie nie tylko ludziom, ale i wymierającym zwierzętom. Częstotliwość deszczy spowoduje, że zacznie się mówić o nowej "epoce Deukaliona", czyli potopie. Z kolei, gdy deszcze ustaną, pojawi się znów krańcowa susza. Można z tego wnioskować, że pustynnienie południa Europy będzie postępować bardzo prędko wraz z przesuwaniem się strefy tropikalnej w górę. A na granicy klimatów pojawią się intensywne monsunowe deszcze.
Wiele razy Nostradamus wspomina take o szczególnych zjawiskach kosmicznych. Rozbłyskach, ogniu i światłach, kometach, kamieniach spadających z nieba. To oprócz niespotykanie gwałtownych burz, gradobić i wichur, które staną się coraz częstsze. Na Atlantyku będą szalały huragany tak potężne, że uszkodzą wielkie miasta na nabrzeżach Ameryki i Europy, "wywracając wszystko w kraju, co tylko będą zdolne". Na lądzie zaś trąby powietrzne.
Owe zjawiska kosmiczne, a wśród nich jakaś szczególna kometa, która "będzie częściowo widoczna, a częściowo niewidoczna" dołączą do ogromnych zmian w Układzie Słonecznym. Mianowicie zmieni się położenie planet i gwiazd na niebie, tak bardzo, że zamiast wschodzić, będą zachodziły i na odwrót. Z tego powodu zawiodą wszelkie dotychczasowe naukowe obliczenia i zapisy, przepowiednie astrologiczne przestaną się sprawdzać, i także pogoda stanie się nieprzewidywalna. Nareszcie przyjdzie zima taka jak lato, gdy w lutym temperatura będzie tak wysoka jak w sierpniu.
Z opisu owego przebiegunowania wynika, że naukowcy i władza będą je trzymali w tajemnicy bardzo długo i dopiero naoczne fakty uświadomią zwykłym ludziom, co się dzieje.
Pośród tych zmian i utrapień klimatycznych ludzie zaczną zapadać na masowe epidemie różnych chorób. Nostradamus, jako lekarz, opisał je bardzo szczegółowo. Oprócz jednej nieznanej choroby, która przyczyni się do wielkiej biedy w Stanach Zjednoczonych, polegającej na tym, że ludzie nie będą mogli przełykać i umrą z głodu i pragnienia, wymienia też biegunki, dur brzuszny i dyzenterie, czyli klasyczne choroby dziesiątkujące ludzkość od dawna. W końcu pojawi się także znowu dżuma! Co ciekawe, choć są niby już dawno opanowane, nagle zaczyna się odradzać w Europie strach przed nowymi szczepami bakterii czerwonki, cholery i salmonelli, powodujących odwodnienie, często śmiertelne. Tutaj muszę dodać, że można znaleźć u Nostradamusa przepowiednie o zatrutych wodociągach i szczepieniach, które przyniosą większą szkodę, niż gdyby ich wcale nie stosować. Z innych chorób masowych wymienia zapalenia płuc oraz febry różnego rodzaju, przynoszące nieustanne gorączki i wymioty. Także będą chorowały zwierzęta, wymienia chorobę krowią, dosłownie wołową oraz mleko jak krew, zapewne jako efekt jakiegoś napromieniowania terenu po eksplozji atomowej lub awarii elektrowni jądrowej, tak, gdzieś w Europie. "Ptaki i ryby morskie będą wymierać z powodu naturalnych szkodliwości". "Ryby będą gotować się w wodzie".
Wiele miast będzie zamykanych w kordonie z powodu epidemii. W wielu miejscach ludzie będą bali się wyjść z domu, aby się nie zarazić. W dużej skali będą umierać na apopleksję i paraliż. Także "z powodu żalu" po stracie majątków. Oraz z lęku o przyszłość. Wspomina także o innych chorobach, znanych już nam jako cywilizacyjne, ale w jego czasach stosunkowo rzadkich. Wymienia żółtaczkę, nerwobóle, półpasiec, łagodne i złośliwe raki, katary różnego rodzaju (w tym alergiczne), starcze popuszczanie moczu, chorobę prostaty oraz depresję i manie seksualne (dosł. sprośne). Oprócz nich mówi jeszcze o jakiejś chorobie oczu z dojmującym pulsującym bólem nie do zniesienia. I, co ciekawe, w kontekście broni biologicznej, o tym, że będą choroby, które będą dziesiątkowały tylko młodych ludzi, albo tylko starców, albo osoby na wysokich stanowiskach! "Grody stołeczne, ponieważ zbyt długo były zdrowe, zostaną wielce przeczyszczone przez tyrańskich medyków." W pewnym momencie "za morzem" ludzie w wieku ok. 55 lat zostaną pozbawieni prawa do opieki medycznej zupełnie. O czym przebąkiwanie już można tu i ówdzie usłyszeć w kontekście obozów FEMA i tajnych planów rządu USA wobec swych obywateli...
O wybuchach wulkanów nie znalazłam wiele wzmianek, choć jest mowa o cyklu Wezuwiusza, Etnie oraz bogu Wulkanie, który pochłonie wszystko w jakimś miejscu. Jest jednak sporo zapowiedzi wielkich trzęsień ziemi, w kraju zamorskim i w Azji, w Europie będzie ich stosunkowo najmniej.
Z czasem pojawią się wielkie fale na morzu, przy czym Nostradamusa interesował głównie basen Morza Śródziemnego. To z ich przyczyn, ale i z innych (piractwo!) mieszkańcy wybrzeża będą uciekali w góry i wędrowali wyżej, w głąb kontynentu.
W jednym miejscu jest wzmianka o Tamizie, która stanie się wielkości 5 rzek. Nowa pogoda tak dokuczy mieszkańcom Wielkiej Brytanii, że masowo zimą będą się ewakuować przez zamarznięty Kanał La Manche do Bretanii, gdzie w końcu założą swój nowy kraj, ciągnący się wzdłuż atlantyckiego wybrzeża aż do Hiszpanii. Z czasem jednak i ta organizacja zdziczeje, trochę pewnie jak w filmie Mad Max. Z czego można wnieść, że cywilizacja już się nie odrodzi, a będzie systematycznie zanikać.
Jest kilka dość tajemniczych wzmianek, nad którymi wciąż się zastanawiam i właściwie nie wiem, jak je prawidłowo przetłumaczyć. W wielu miejscach bowiem Nostradamus wspomina o la duree, co znaczy dosłownie coś jak "twardzina", a po naszemu dotyczy gołej ziemi, ubitej ziemi czy gruntu. Otóż wzmianki o owej tajemniczej twardzinie, małej twardzinie, skrawku twardziny (gołej ziemi) pojawiają się przy okazji opisów zaburzeń klimatycznych, np. silnych i zimnych wiatrów z północy, lub z tajemniczego Nhort. Czyżby szło o zniknięcie lodu z jakichś arktycznych wysp? Ów kierunek, pisany Nhort zamiast Nord lub też North, czyli Północny, zawiera szyfr, wewnętrzne słowa hors-poza (spoza północy zatem) lub hort, które jest częścią wyrazu horticulture, ogrodnictwo, są też wyrazy or, złoto i brzeg, krawędź. Złoty ogród spoza krawędzi Północy? Na dokładkę jest pytanie, czemu Nostradamus używał podziału na 8 klimatów zamiast na 7, jak w klasycznej astrologii było przyjęte od czasów chaldejskich? Gdzie umiejscowić 8 klimat? Czy za biegunem? Czy w ten sposób podpowiada nam położenie przesuniętego bieguna? Ot, zagwozdka.