Pytyja spod dębów trzech
piątek, 19 sierpnia 2016
Zaginiona Księga: sosna

Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze o tzw. Zaginionej Księdze, może obejrzeć sobie film pt. "Zaginiona księga Nostradamusa".

Jeśli kogoś sprawa zaciekawi, niechaj obejrzy sobie wszystkie ilustracje z owej księgi, udostępnione na stronie Vaticinia Nostradamus

Wielu interpretacji po polskiej stronie internetu nie polecam. Są oparte na domysłach i wymysłach, a niektórzy interpretatorzy wręcz zdradzają pewne odchylenia od normy.

Długo nie zajmowałam się tym dziełem, głównie z braku czasu i pilniejszych zadań, które sobie postawiłam. Czyli poznania oryginalnych tekstów Nostradamusa udostępnionych w internecie.

Kiedy jednak obejrzałam uważnie wszystkie ilustracje zauważyłam kilka szczegółów, o których nie wspominają interpretatorzy owych obrazków. A które, jak mniemam, świadczą, iż rzeczywiście w powstaniu tej księgi maczał palce sam Nostradamus.

Nie podejmuję się - przynajmniej na razie ich wytłumaczenia, na to potrzeba czasu i wniknięcia w temat - ale zasygnalizuję na razie swoje spostrzeżenie wstępne.

Otóż jako pierwszy charakterystyczny dowód na wpływ Nostradamusa rzuciła mi się w oczy - sosna. Spójrzcie:

Na obrazku ze strony 23 widnieje z lewego boku, rośnie sobie naprzeciw trzech innych, starannie przystrzyżonych drzew po stronie prawej. Drzewo, przypomnę symbolizuje rodowód, drzewo genealogiczne, stary ród, zakorzenienie w czasie. 

Triumwirat

Warto przy okazji zerknąć na inne ikony z innych ksiąg o wróżbach odnośnie Watykanu, którymi posiłkował się malarz Nostradamusa. Porównanie z nimi tej z Zaginionej Księgi jest bardzo ciekawe. Widać na nich różne warianty wyglądu zwoju, który rozwija przed środkową postacią na kolumnie ręka z prawej. Bywa on półksiężycem, albo kosą. Na wyżej podanej ilustracji to podobieństwo i wieloznaczność są zachowane, choć trzeba się przyjrzeć.

Mamy zatem na niej króla, świętego i abstrakcyjny wymiar sprawiedliwości. Zauważyć także można, że na żadnej innej ilustracji przedstawiającej powyższy temat i przepowiednię, pochodzących z innych starych dzieł nie występuje sosna, ani drzewa.

Oczywiście, znając Centurie łatwo przypomnimy sobie: przepowiadanego na koniec czasów króla Chirena, tajemniczego Selina (Księżyczanina) oraz wymiar sprawiedliwości, który surowo będzie karał wszelkie polityczne nadużycia w pewnym kraju, czy może grupie krajów.

Na razie podrzucam kilka dodatkowych cytatów z almanachów prozą. Które wyjaśnią, dlaczego zafascynowała mnie właśnie sosna.

Almanach za 1556 rok
33. [...] Sosny nie będzie możliwe wyrwać, w ciągu szkaradnej nawałnicy czasów zdolna będzie chwiać się, nie upaść.

Nowa Prognoza za 1562 rok
Zaś z tej przyczyny, że Jowisz u zarania wiosny przebywa w znaku Bliźniąt, zapowiada, że nastanie ogromna wojna w krainie z Armenii i innych regionach spod znaku samych Bliźniąt. Owa ziemia Arrmeńska [sic!] będzie wielce znękana, bowiem jej wrogowie wyroją się przeciwko nim, moabici i inni sekciarze ruszą się przeciw kapłanom i każą im ginąć gwałtowną śmiercią. Drudzy pokrętnie ruszą z wysokich gór, żądający wsparcia i pomsty za Sosnowe Znieważenie i za bezbożne śmierci.

Druga ilustracja, zawierająca symbol sosny to ikona ze strony 51.

17:32, transwizje , Księgi
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 15 sierpnia 2016
Wywiad z Obcym

Nadzwyczajny plik filmowy „Wywiad z Obcym zrobiony w 1964 roku” Project Blue Book, (Błękitna Księga), obiekt został nazwany "EBE-3 'i był więziony przez 5 dni. Obiekt zniknął z rejestrów państwowych w dniu tego wydarzenia.

- Nagrywamy? Planeta, państwo lub pochodzenie.

- Ziemia.

- Wczoraj powiedziałeś nam, że podróżowałeś, zacytuję: "Tysiące lat świetlnych, aby dostać się tutaj".

- Tak.

- Powiedz nam prawdę lub (niezrozumiałe).

- To prawda. Jestem z Ziemi. Z waszej przyszłości. Aby podróżować w czasie trzeba podróżować w przestrzeni. Przesunięcie specjalnej [lub: kosmicznej] rozbieżności.

- Więc uznając to, kosmici przejęli naszą przyszłość?

- Nie.

- Więc ty jesteś człowiekiem?

- Ewolucyjnym potomkiem.

- A więc rozwinąłeś się z nas?

- Tak.

- Ok. Więc co tu robisz? Teraz?

- Obserwowanie. Ponieważ dowody zostały zniszczone.

- W jaki sposób?

- Wojna atomowa. Małe ilości przeżyły. Nasi przodkowie.

- W jaki sposób możesz opisać ten czas?

- Nie jesteś w stanie zrozumieć lub przyjąć odkryć mojego czasu.

- Wypróbuj mnie.

- Pochodzenie wszechświata, charakter tzw. życia są poznane.

- Więc znasz sens życia?

- To nie tak. Naturę. Sens jest czymś, co jest przypisane. Natura jest obiektywną rzeczywistością.

- Więc wiesz, jak wszechświat jest tworzony?

- Tak.

- Więc widziałeś Boga?

- Rozwinęliśmy minioną konieczność przesądów. Potrzebę Boga i innych mitów.

- Oświeć nas. Co się dzieje, gdy umieramy?

- Śmierć jest ludzkim konstruktem. To nie istnieje. Będziesz doświadczał i doświadczyłeś każdego przykładu tzw. życia. Ty. Ja. Nim. Jesteśmy przypadkami tego samego życia. Oddzielnymi od tego, co nazywasz śmiercią.

- Więc wyjaśnij mi to wprost. Nie ma śmierci i wszyscy doświadczamy nawzajem swoich żywotów?

- W istocie, tak.

- Więc jak wszechświat został stworzony i dlaczego jest tak doskonale wykonany dla nas?

- Istnieje nieskończona liczba wszechświatów. Każdy z różnymi właściwościami fizycznymi. Praktycznie wszystkie nie służą życiu takiemu, jakie ty znasz. Istniejemy we wszechświecie, który ma wspierać tzw. życie. To wszystko.

- Idźmy dalej. Więc dlaczego zniszczymy się wojną jądrową?

- Dogmat.

- Czy mógłbyś to sprecyzować?

- Polityczny i religijny dogmat. Jest źródłem wszelkiego poważnego konfliktu waszych ras. W następnym wieku dostęp do broni masowego rażenia przez państwa, które są rządzone przez dogmat będzie niszczyć wasze rasy.

- Ostatnia rzecz. Coś o moralności? Na czym oprzeć swoją moralność?

- Współczucie i dowody.

Rozumiem. To jest to. Dziękuję Ci.

czwartek, 11 sierpnia 2016
Hybrydy ludzko-zwierzęce

W internecie można filmów i informacji na podobne tematy znaleźć wiele. Oto jeden z nich, przykładowy.

Co na to Nostradamus?

A1554
41. W czasie niniejszego nowiu Księżyca narodzi się wiele dziwolągów, podobnych zarówno istotom ludzkim jak zwierzęcym, które zapowiadają wielkie pokrzywdzenia; gdyby były właściwie i uczenie wyjaśnione można by potargać to, co jest nam groźnie zapowiadane przez gwiazdy.

P1555
84. Pod koniec niniejszego miesiąca zrodzi się wiele dziwolągów, zarówno człeko- jak zwierzo-brutalnych, tak samo w Prowansji, Burgundii, Langwedocji, Gujennie; zaś wskroś całej Francji wybuchną wrzawy.

P1556
3. Zrodzą się szkaradne cuda zarówno na skutek człowieczej, jak zwierzokrutnej prokreacji, które pozwolą zrozumieć w ciągu następnych lat to, co się wydarzy.

W1557
Kobiety brzemienne będą donaszały swój płód we właściwy port, acz wedle woli [tłustych i otyłych] porozumienia, zrodzi się wiele dziwolągów o różnej naturze. Będą zapowiadały przyszłe wypadki ekspedycji, jaka się szykuje.

P1557
W skrócie mówiąc, wraz z całą tą pokojową barwą nastanie śmiertelna wojna, tak samo między ludźmi, jak wedle wielu, którzy wciąż będą posiadali odmienną formę ludzką, a bardziej z łagodności i przyjaźni będą się mieli za dzikie bydlęta, aż dojdzie do tego, że tego roku nie będzie się uważało człowieka za człowieka.

A1559
Będą rodziły się różne dziwolągi, tak człekopodobne, jak zbydlęcone, tak samo dwa o podwójnej głowie, które będą zapowiadały podział lepiej zjednoczonego rządu z powodu wielkiego wielkiego. Wielki wielki będzie zmącony i skłopotany, a co przyjdzie na świat, nie z ludzkiego brzucha, ale z brzucha ziemi, będzie przecudowne. To będzie jedno młodziutkie wdowieństwo.

A1566
[…] zaczną się wielkie wszeteczeństwa, cudzołóstwa i wiele niedozwolonych występków [dokonywanych] w tajemnicy i skrycie dla aktu prokreacji. Większość przeciw naturze grzesznych i wbrew boskim i ludzkim prawom. 

czwartek, 09 czerwca 2016
Wizjoner czy szarlatan, czyli o dumie i o pospólstwie

W necie można znaleźć ciekawy z kilku względów program historyczny telewizji francuskiej pt. "Nostradamus - wizjoner czy szarlatan". Oferuje on racjonalizację problemu, jakim nieustannie jest samo dzieło Mistrza z Salon dla tych, którzy nie wierzą w cuda, albo kilka ważnych informacji dla tych, którzy wierzą w prawdę w nim zawartą, lecz na oślep przyjmują wszystko, co tylko nosi etykietkę Nostradamusa. Jest też trochę anegdot z życia Proroka i ciekawostek historycznych. Jednak, moim zdaniem, za mało sami Francuzi podkreślają geniusz i wartość literacką i duchową centurii, a tylko oni są to w stanie ocenić i docenić. To wina ogólnego prania mózgów przez system edukacyjny, który Nostradamusa wyklął z sal uniwersyteckich i przypisał jarmarkom. Nie uchodzi zatem wykształconym osobom oceniać go wysoko jako pisarza i poetę, historyka, wizjonera, tym bardziej, iż był on w dodatku astrologiem i wróżbitą, ani nawet brać jego naprawdę zdumiewające i niezwykłe, mistrzowskie pod każdym względem dzieło pod poważną dyskusję! W  rozmowie zaproszonych do studia fachowców uznanych nauk można to zobaczyć, usłyszeć i wyczuć idealnie.

Kilka niewielkich pomyłek z ust historyków, daty śmierci króla Henryka II i liczby imienia papieża, doprawdy drobnostki. Miło jednak w powyższym programie zobaczyć kilku naprawdę wartościowych badaczy dzieła Nostradamusa, uznanego komentatora Jean Charles de Fontbrune`a, przewodniczącego lyońskiego Towarzystwa Przyjaciół Nostradamusa Michela Chomarata, czy profesora Bernarda Chevignarda, człowieka, który pierwszy rozpoczął pracę nad naukowym profesjonalnym usystematyzowaniem i wydaniem wszystkich dzieł Maga z Salon, niestety zmarł przed zakończeniem planu i rzecz wciąż pozostaje niespełniona.

Dodam tylko, że czterowiersz przepowiadający śmierć Henryka II wcale nie jest tym, który jest powszechnie za taki uważany. W centuriach istnieje inny, na który sam autor wskazał w liście wstępnym do pewnego almanachu. Ponadto Nostradamus nie tylko przewidział swoją śmierć, zapisując to w efemerydach, ale i fakt, że jego grobowiec zostanie przeniesiony w inne miejsce, zaznaczając gdzie (w testamencie). Sam fakt, że zażyczył sobie być pochowany na stojąco, aby motłoch nie mógł po nim deptać świadczy, że zaznaczył, że tak się stanie, a on zawczasu okazał tym ludziom pogardę. Pani historyk była niedoinformowana, lub sprawa wypłynęła później. Mimo wszystko więcej w tym filmie ciekawostek, niż gdzie indziej.

14:08, transwizje , Nasłuch
Link Komentarze (1) »
wtorek, 24 maja 2016
Przepowiednie o Polsce, część II

Na pressmix.eu ukazał się właśnie mój kolejny artykuł z cyklu polskiego: Przepowiednie o Polsce u Nostradamusa, część II. Okres powojenny i początek XXI wieku.

sobota, 23 kwietnia 2016
Polska u Nostradamusa, część I

Na portalu pressmix.eu ukazał się mój nowy artykuł pt. "Dzieje Polski u Nostradamusa". To pierwsza część z większego cyklu na ten temat.

wtorek, 01 marca 2016
Przepowiedziani przez Nostradamusa - Wiktor Orban

Victor Orban, moim zdaniem. Czytaj też wpis "Węgrzy i Orda".

3. LVIII.

Aupres du Rin des montaignes Noriques

Naistra un grand de gens trop tard venu,

Qui defendra SAVROME & Pannoniques,

Qu'on ne sçaura qu'il sera devenu.

 

3.58

Wobec Renu od gór Noryckich,

Wyłoni się wielki z ludzi zbyt późno przybyły,

Który obroni SAVROME* i Panończyków,

Nim nie będzie wiadomo, co się z nim stało.

 

* SAVROME, lub SAUROME, gdyż niegdyś pisano U jako V. Anagram wyrazów Sauromatia, czyli SARMACJA i WARSZAWA, (au SARME+VARSOM/WE). Inne skojarzenia w komentarzach.

niedziela, 31 stycznia 2016
Chronologie biblijne wg Nostradamusa

Ostatnio ukazał się w numerze 12 kwartalnika "Astrologia profesjonalna" mój dość obszerny artykuł omawiający dwie najbardziej znane chronologie biblijne, podane przez Nostradamusa w Liście do Króla Henryka II z dodaniem uwag na temat daty końca świata z Listu do Cezara. Bawiąc się rachowaniem na ich bazie odkrywam datę narodzin Jezusa Chrystusa i datę końca ekspansji islamskiej na Europę. Także sugeruję na bazie liczby 666, obecnej w tych obliczeniach interpretację istotnych wątków w Apokalipsie św. Jana.

Zainteresowani zakupem niech zajrzą na stronę AstrologiaPro.

sobota, 19 grudnia 2015
Pochyłe ziemie?

W listopadzie tego roku mieliśmy w prasie i internecie zalew przepowiedni na bazie pewnego czterowiersza Nostradamusa. Jego tłumaczenie już było wątpliwe.

Oto jego brzmienie w oryginale:

2.65

Le pare enclin grande calamité,
Par l'Hesperie & Insubre fera:
Le feu en nef peste & captiuité,
Mercure en l'Arc Saturne fenera.

Przy czym jest też stara wersja: Le parc enclin, zamiast Le pare, które tak naprawdę nic nie znaczy. Ale niektórzy uznali, że może to być fragment wyrazu paradność. Można więc czytać jako: Paradność schyłkowa...

Powtarzane tłumaczenie w prasie to:

Nieszczęście wielkie na pochyłe ziemie,
Przez Hesperię i Insubrię:
Ogień na statku, plaga i zniewolenie,
Merkury w Strzelcu, Saturn zajdzie.

Dosłownie czterowiersz brzmi:

2.65

Park skłonny [też: schyłkowy, ukryte: paradność schyłkowa/ojciec pochylony] wielką powszechną klęskę,

Wskroś Hesperii i Insubrii spowoduje:

Ogień w nawie pomór i poddaństwo,

Merkury w Łuku Saturna przygasi [też: wykastruje].

 

Park, parc, nawiązuje do czterowierszy 1.59, 1.70, 10.82 i 10.83, symbolu panującego rodu monarchicznego. Enclin, skłonny oznacza sympatyzowanie z „upadającą”, tj. siłami lewicy. Hesperia to Hiszpania, Insubria oznacza Włochy. Mercure en l'Arc, chodzi o Merkurego w znaku Strzelca. Znaczenie Merkurego jest astrologicznie mniejsze, niż Saturna, toteż można traktować te planety jako symbole jakichś przywódców (wtedy należy pamiętać, że l`Arc to też arkada, korab). Merkury w Strzelcu może być mówcą religijnym i politycznym, Saturn jest starym hierarchą i doktrynerem, despotą, a także spiskowcem o korzeniach żydowskich (ponieważ rządzi sobotą, dniem sabatu). Nie można wykluczyć znaczenia alchemicznego merkuriusza (rtęci) w arce, wtedy saturne znaczy ołów.

Więcej skojarzeń znajdziecie w komentarzach.

wtorek, 08 grudnia 2015
Artykuły o Nostradamusie

Ostatnio zamieściłam w necie dwa artykuły na temat przepowiedni Nostradamusa odnośnie inwazji arabskiej i daty III wojny światowej. Można sobie zerknąć pod adresy:

Nostradamus o Arabach w Europie

Daty drugiej i trzeciej wojny światowej u Nostradamusa

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
Zakładki:
Dla zainteresowanych: Do nabycia w księgarniach internetowych i na allegro.pl jedyne całkowite tłumaczenie Centurii na jęz. Polski z oryginału Francuskiego. Szukaj: "Proroctwa Mistrza Michela Nostradamusa" Ewy Seydlitz, wyd. Manufaktura "Złote Ryby" 2009.