Pytyja spod dębów trzech
Blog > Komentarze do wpisu
Powódź w Rzymie

Nostradamus wielokrotnie wspomina o tym, że upadek Rzymu poprzedzi powódź. W tym roku wylał Tyber, pierwszy raz od bardzo dawna. Oto co może z tego kiedyś wyniknąć według Almanachu za 1559 rok:

Styczeń:
…Jakiś wielki, & tajemny sekret zostanie ujawniony, & zostanie odkrytych wiele antycznych budowli, litografii [tj. napisów na kamieniach], podobizn, obrazów marmurowych, ze spiżu, ołowiu, złota, srebra, ukrytych przez długie minione wieki, które wskutek jakichś nagłych zalewów wód i fal wykraczających z brzegów zostaną odkryte. A grobowiec od tylu upragniony znaleziony.

A Almanach za 1562 rok podaje:
Luty:
Podług wielkiego Albumazara, ogon Smoka przebywający w 4ym zagraża deszczami tak dalece, że wiele sekretnych rzeczy sklepieniu ziemi będzie wyjawionych powodziami, tak przybywających rzek, jak bliskich tego.

No, i sięgnijmy do Centurii.
Czterowiersz 8.29 podaje:

Przy czwartym słupie święci się Saturna,
Przez drżącą ziemię & powódź rozłupanym
Spod gmachu Saturnowego znaleziona urna,
Złoty Kapion porwany & potem zwrócony.

Owej odkrywczej powodzi towarzyszyć więc ma jeszcze trzęsienie ziemi. Capion, in. Głowiec, Zwieńczeniec, może mieć związek z głową protoplasty rodu Kapetyngów, Merowingiem. Świątynia Saturna (templum Saturni) to bardzo stary przybytek w Rzymie, odbudowany za czasów Oktawiana Augusta przez Munacjusza Plankusa. Stoją dotychczas jońskie kolumny z prostylu heksastylu (sześć) i przedsionka (razem 8). W świątyni znajdował się państwowy skarbiec rzymski, zarządzany przez specjalnych urzędników. Z tym czterowierszem sąsiaduje drugi, poświęcony również odkryciu starożytnego skarbu. Brzmi:

8.30

W obrębie Tuluzy niedaleko od Beluzer,
Tworzących studnię daleką, pałac spektaklowy
Skarb znaleziony każdy pójdzie cisnąć,
I we dwóch lokacjach wkoło [w dwóch miejscach wieża] & przy vasacle.

Beluzer to Belvezer w Langwedocji. Studnia (un puys) symbolizuje w centuriach zasypaną studnię, zniszczony i zapomniany stary przekaz. Vasacle, chodzi o Basacle, dawną nazwę targowiska w Tuluzie. Tak pisana nazwa ukrywa słowa: w szlamie sala, zamulone naczynie, w kabzie idzie na łup. Jakie naczynie? urna, czasza, święty i przeklęty cyf, który dostanie się w ręce truciciela kielicha, spod znaku Ryb, Urynała Vaucile/Cielaczego Wodnika.

czwartek, 25 grudnia 2008, transwizje

Polecane wpisy

Komentarze
2008/12/25 17:06:37
Są Święta, a Ty takie smutne wiadomości nadajesz.
Pozdrawiam.
-
2008/12/26 10:52:29
;-) przypadek z tymi swiętami. e.
-
2009/01/08 13:49:06
no prosze to juz wiem czemu mnie ciagnelo do Tuluzy, mialem to uczucie od kiedy pierwszy raz tu przyjechalem (:
-
2009/01/09 13:00:02
wielu poszukiwaczy skarbu jest zainspirowanych tym czterowierszem, o ile wiem, ale jak na razie nic się nie dzieje (lub dzieje w wielkim ukryciu). Kabza, (le sac), to zlodziej, ktory go zapewne ukradnie. Waza dostanie się w niepowolane ręce, ale... od czego Bóg który wszystko przewidzial zawczasu? moze w stylu Indiany Jonesa i Arki Przymierza?v;-) Pozdro z zimowej Polski, ES